Presidenti rus Vladimir Putin ka pësuar “një goditje vdekjeprurëse”, sipas një gjenerali amerikan në pension, pavarësisht marrëveshjes së dukshme që do të shohë shefin e Wagner, Yevgeny Prigozhin të largohet për në Bjellorusi.

“Ka dy beteja ekzistenciale që po zhvillohen në këtë luftë Rusi-Ukrainë”, ka thënë gjenerali amerikan në pension Peter Zwack, shkruajnë mediat e huaja.

“Njëra është qëndrueshmëria e mbijetesës, ekzistenca e një shteti ukrainas. Tjetra është brenda Kremlinit dhe qëndrueshmëria e regjimit të Putinit”.

“Ajo që (Prigozhin) ka bërë është që ka përçarë rusët, i ka bërë ata të grinden publikisht… Kjo besoj se është një goditje vdekjeprurëse për Putinin dhe regjimin e tij”.

Ai i quajti ngjarjet që u panë në rrugët e Rusisë gjatë 36 orëve të fundit “të jashtëzakonshme”, duke shtuar se ekziston një “narrativë që i tregon popullatës kryesore se ky pushtim i Ukrainës ishte i gabuar”.

Zwack tha: “Dhe unë mendoj se në këtë aspekt, informacioni është se gënjeshtrat e Putinit të Rusisë po demaskohen”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kurti, ndërkombëtarëve: Kërkoni llogari nga Serbia, privoi komunat veriore nga zhvillimi

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se dhjetë komunat me shumicë…

Lëvizja surprizë nga presidenti Joe Biden, reagon menjëherë Turqia: Gabim i rëndë, refuzojmë deklaratën!

Turqia ka reaguar për deklaratën e presidentit të SHBA, Joe Biden i…

Aksion kundër kontrabandës në veri të Mitrovicës dhe në Shtërpcë

Policia e Kosovës në veri të Mitrovicës dhe në Shtërpcë është duke…

Qeveria gjermane me paketë ndihme prej 200 miliardë eurosh për faturat e energjisë

Qeveria gjermane ka prezantuar planet për një paketë të re lehtësimi në…

Gjermania konfirmon mbështetjen për Kosovën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

Anëtari i Asamblesë së Përgjithshme të Këshillit të Evropës, Knut Abraham, ka…