Laura Fazliu e fiton medaljen e bronztë në botërorin e xhudos

Xhudistja Laura Fazliu, e ka fituar medaljen e bronztë të Kampionatit Botëror të xhuros, që po mbahet në Abu Dhabi.

Për të bronztën, ajo u përball me kanadezen Catherine Beauchemin-Pinard, të cilën e mposhti për ta fituar medaljen e parë në karrierë në një Kampionat Botëror.

Paraprakisht, xhudistja i fitoi tri meçe dhe e humbi një, atë të çerekfinales.

Fazliu në xhiron e parë ishte e lirë, në xhiron e dytë ajo mposhti me Wazaari, kroaten Katarina Kristo.

Garuesja kosovare në xhiron e tretë mposhti me Wazaari dhe Ippon, garuesen ruse Dali Liluashvili.

Ajo në çerekfinale humbi me Wazaari, nga garuesja e Sllovenisë Andreja Leski.

Pas asaj ndeshje ajo u kualifikua të garojë në repasazh, ku mposhti me Ippon australianen Katharina Haecker.

Për medalje të bronztë ishte më e mirë se kanadezja Catherine Beauchemin-Pinard.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *