Ushtria izraelite redukton trupat në Gazën jugore, thotë zëdhënësi

Ushtria izraelite ka tërhequr të gjitha trupat tokësore nga Rripi jugor i Gazës, përveç një brigade, tha një zëdhënës ushtarak të dielën.

Ushtria nuk dha menjëherë detaje të tjera.

Ishte e paqartë nëse tërheqja do të vononte një sulm të papritur të kërcënuar prej kohësh në qytetin jugor të Gazës, Rafah, për të cilin udhëheqësit izraelitë kanë thënë se është i nevojshëm për të eliminuar Hamasin, raporton Reuters.

Tërheqja vjen ndërsa Egjipti përgatitet të organizojë një raund të ri bisedimesh që synojnë arritjen e një armëpushimi dhe marrëveshjes për lirimin e pengjeve.

Rafah është bërë streha e fundit për më shumë se një milion palestinezë të strehuar në territorin afër kufirit me Egjiptin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *