Sveçla: Rreth 400 ekstremistë serbë po trajnohen pranë kufirit me Kosovën, mund të ketë sulme agresive me urdhër të Vuçiqit

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, ka aralmuar se 400 ekstremistë serbë mund të aktivizohen në sulme agresive me vetëm një urdhër të Aleksandar Vuçiqit.

Siç tha ai për News24 të Shqipërisë, kjo jo dëshmohet meqë të njëjtit janë duke u trajnuar në zonat përreth kufirit me Kosovën.

”Rreth 400 ekstremistë serbë po trajnohen në zonat përreth kufirit me Kosovën dhe me një urdhër të Vuçiç mund të aktivizohen në sulme agresive”.

Sveçla e cilësoi të drejtë dhe normal vendimin për dinarin, teksa tha se Kosova është shtet i pavarur dhe sovran.

Gjatë intervistës Sveçla foli dhe për raportet e Albin Kurtit me ndërkombëtarët, ku tha se nuk ka asnjë krisje mes tyre, madje ata kanë takime të përjavshme për zhvillimin e mëtejshëm të vendit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *