Stoltenberg: Kina duhet të ndalojë së mbështeturi Rusinë nëse kërkon marrëdhënie të mira me Perëndimin

Kina duhet të ndalojë së mbështeturi luftën e Rusisë në Ukrainë nëse dëshiron të ketë marrëdhënie të mira me Perëndimin, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, duke paralajmëruar Pekinin me fjalë jashtëzakonisht të ashpra se nuk mund t’i ketë marrëdhëniet e mira me të dyja palët.

Gjatë një vizite në Berlin, shefi i aleancës ushtarake perëndimore tha se ndihma e Pekinit ishte jetike për përpjekjet luftarake të Moskës.

Stoltenberg paralajmëroi aleatët perëndimorë që të mos vareshin nga Kina aq sa kishin qenë nga Rusia. Por ai tha se nuk ishte tepër vonë që Ukraina të mbizotëronte luftën pasi më shumë mbështetje nga Perëndimi ishte në rrugë e sipër, duke përfshirë më shumë se 60 miliardë dollarë ndihmë të re ushtarake nga SHBA dhe premtoi mbështetje nga Britania e Madhe në fillim të kësaj jave.

“Në të kaluarën, ne bëmë gabimin duke u varur nga nafta dhe gazi rus,” tha ai.

“Ne nuk duhet ta përsërisim atë gabim me Kinën. Në varësi të parave të saj, lëndëve të para, teknologjive të saj, varësitë na bëjnë të pambrojtur.”

Kina ka forcuar lidhjet tregtare dhe ushtarake me Rusinë në vitet e fundit pasi Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj vendosën sanksione ndaj të dyjave, por veçanërisht Moskës për pushtimin e Ukrainës.

Tregtia Kinë-Rusi arriti një rekord prej 240.1 miliardë dollarësh në vitin 2023, 26.3% më shumë se një vit më parë, tregojnë të dhënat e doganave kineze. Dërgesat kineze në Rusi u rritën me 46.9% në 2023 ndërsa importet nga Rusia u rritën me 13%.

Muajin e kaluar, Reuters raportoi se presidenti rus Vladimir Putin do të udhëtojë në Kinë në maj për bisedime me presidentin kinez Xi Jinping, në atë që mund të jetë udhëtimi i parë jashtë shtetit në mandatin e tij të ri presidencial.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *