Rusia thotë se nuk ka interes ushtarak të sulmojë shtetet e NATO-s

Rusia nuk ka asnjë interes ushtarak apo gjeopolitik për të sulmuar shtetet e NATO-s, ka thënë ministri i saj i Mbrojtjes, Sergei Shoigu.

Por trupat e NATO-s kanë krijuar kërcënime shtesë për Rusinë duke u afruar më pranë kufijve të saj, shtoi Shoigu, sipas agjencisë së lajmeve TASS, shkruan Skynews.

Ai u citua gjithashtu të ketë thënë se Uashingtoni po e zvarrit qëllimisht konfliktin në Ukrainë duke ushtruar presion të paprecedentë.

Lidhur me termocentralin bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainën juglindore, sulmet e supozuara të Ukrainës rrezikojnë pasoja katastrofike, pretendoi Shoigu.

Shoigu pohoi se këshilltarët e huaj po ndihmojnë Ukrainën për të përgatitur akte sabotimi në territorin rus, por nuk dha prova.

Rusia dhe Ukraina akuzojnë njëra-tjetrën për sjellje të pamatur ushtarake në Zaporizhzhia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *