Sot vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Sot është paraparë të vazhdojë procesi gjyqësor ndaj Hashim Thaçit dhe ish-krerëve të tjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit.

Që të katër janë të akuzuar për krime të luftës dhe krime kundër njerëzimit.

Aktakuza fillestare kundër tyre ishte konfirmuar më 26 tetor të vitit 2020, ndërkaq aktakuza që është në fuqi ishte dorëzuar më 27 shkurt të vitit të kaluar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *