SHBA-ja njofton marrëveshjen e dytë të huasë ushtarake prej 2 miliardë dollarësh për Poloninë

Shtetet e Bashkuara njoftuan të hënën një marrëveshje të dytë të huasë direkte për financimin e ushtrisë së huaj prej 2 miliardë dollarësh me Poloninë.

Kjo ujdi është pjesë e një programi të madh modernizimi në vendin evropian që do të përfshijë blerjen e pajisjeve të mbrojtjes amerikane, tha Departamenti i Shtetit.

Polonia po blen avionë F-35, sisteme raketore Patriot dhe tanke Abrams, tha në një deklaratë zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Mattheë Miller, shkruan Reuters.

Një marrëveshje e mëparshme prej 2 miliardë dollarësh u nënshkrua në shtator 2023.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *