Rafineria ruse e naftës pezullon funksionimin pas “sulmit me dronë ukrainas”

Një rafineri ruse e naftës ka pezulluar pjesërisht funksionimin pasi u dëmtua në një sulm të dyshuar me dron ukrainas.

Kështu ka thënë agjencia ruse e lajmeve TASS, shkruan Sky News.

Një zjarr i madh shpërtheu në rafinerinë e naftës në Slavyansk pasi u godit me 10 dronë ukrainas, citohet të ketë thënë drejtori i sigurisë në Slavyansk ECO Group.

Ata thanë se disa nga dëmet e shkaktuara mund të jenë “fshehur”, por që “puna e uzinës është pezulluar pjesërisht”.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë theksoi se njësitë e saj të mbrojtjes ajrore kishin kapur dhe shkatërruar 66 dronë ukrainas mbi territorin e rajonit Krasnoyarsk dhe dy të tjerë mbi Gadishullin e Krimesë.

Një burim nga Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës konfirmoi se dronët ukrainas ishin nisur në rafineritë e naftës Slavyansk dhe Ilsky dhe kishin shkaktuar zjarre në objektet.

Burimi tha se dronët synuan gjithashtu aeroportin ushtarak të Rusisë Kushchevsk në të njëjtin rajon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *