Pesë të vdekur pas stuhive që goditën Francën, Zvicrën dhe Italinë

Stuhitë e egra dhe shirat e rrëmbyeshëm që goditën Francën, Zvicrën dhe Italinë këtë fundjavë kanë lënë pesë persona të vdekur, thanë autoritetet lokale.

Tre persona në të 70-at dhe 80-at vdiqën në rajonin verilindor të Francës Aube të shtunën kur një pemë shtypi makinën në të cilën ata po udhëtonin gjatë erërave të forta, tha autoriteti lokal për Agence France-Presse, transmeton klankosova.tv.

Një pasagjer i katërt ishte në kujdes kritik, shtoi ai.

Në Zvicrën fqinje, dy persona vdiqën dhe një i tretë u zhduk pasi shirat e rrëmbyeshëm shkaktuan një rrëshqitje dheu në juglindje, tha policia në kantonin italishtfolës të Ticino.

Sipas të përditshmes lokale La Regione, të vdekurit ishin dy gra që ishin me pushime në rajonin e Alpeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *