Nëntë të vrarë nga sulmet ruse në qytetin e lindjes së Zelenskyt

Të paktën nëntë persona janë vrarë dhe 29 janë plagosur nga një sulm me raketa ruse në qytetin jugor të Ukrainës, Kryvyi Rih, thonë zyrtarët lokalë.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës thotë se pesë fëmijë janë në mesin e të plagosurve pasi një ndërtesë banimi u godit të mërkurën. Më herët, katër persona u raportuan të zhdukur.

Shërbimet e urgjencës, policia dhe vullnetarët tani po kërkojnë në rrënoja. Në vendngjarje janë dërguar qentë e kërkimit.

Ministria ruse e Mbrojtjes nuk ka komentuar publikisht sulmin e raportuar në qytetin e lindjes së presidentit ukraina,s Volodymyr Zelensky.

Zelensky ka shprehur ngushëllimet e tij për të afërmit dhe miqtë e viktimave.

“Çdo ditë dhe çdo orë, terrori rus dëshmon se Ukraina – së bashku me partnerët e saj – duhet të forcojnë mbrojtjen ajrore të vendit,” tha ai, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *