NATO thotë se mbi 300,000 trupa tani janë në gatishmëri të lartë

Vendet e NATO-s kanë “tejkaluar me lehtësi” objektivin e vendosjes së 300,000 trupave në gatishmëri të lartë ndërsa aleanca përballet me kërcënimin nga Rusia.

Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ka thënë të enjten një zyrtar i lartë i aleancës.

Udhëheqësit e NATO-s ranë dakord në vazhdën e pushtimit të Ukrainës nga Moska në 2022 për të rritur masivisht numrin e forcave që komandantët e aleancës mund të vendosin brenda 30 ditëve.

“Ofertat në tryezë nga aleatët tejkalojnë 300,000 që kemi vendosur si objektiv”, citohet të ketë thënë zyrtari në kushte anonimiteti.

“Këto janë forca që aleatët na kanë thënë: Ata janë në dispozicion për ju që tani në atë nivel gatishmërie”.

Shtytja për të pasur më shumë trupa gati për t’u përgjigjur shpejt është pjesë e një rishikimi më të gjerë të planeve të NATO-s për të shmangur çdo sulm të mundshëm rus – që u nënshkrua në një samit vitin e kaluar.

Këto plane parashtruan për herë të parë që nga fundi i Luftës së Ftohtë se çfarë do të pritej të bënte secili anëtar i aleancës së udhëhequr nga SHBA në rast të një pushtimi nga Moska.

Dhe komandantët e NATO-s aktualisht po përpiqen të sigurohen që kanë aftësitë për të ekzekutuar ato plane nëse është e nevojshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *