Lufta në Ukrainë nuk duket se do të përfundojë së shpejti – paralajmëron shefja e inteligjencës kombëtare amerikane

Lideri rus Vladimir Putin do të përdorë taktika agresive në luftën e tij në Ukrainë dhe se “lufta duket se do të përfundojë së shpejti”.

Kjo gjë është thënë nga Avril Haines, Drejtore e Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së gjatë një seance dëgjimore në Komitetin e Shërbimeve të Armatosura të Senatit të SHBA, siç raportohet nga European Pravda, duke cituar Reuters.

Haines vuri në dukje se Rusia ka shtuar sulmet ndaj infrastrukturës së Ukrainës për të penguar kapacitetet e Kievit për të lëvizur armë dhe trupa, për të penguar prodhimin e mbrojtjes dhe për ta detyruar atë në negociata.

“Taktikat gjithnjë e më agresive të Putinit kundër Ukrainës, të tilla si goditjet në infrastrukturën e energjisë elektrike të Ukrainës, synojnë t’i bëjnë me dije Ukrainës se vazhdimi i luftës vetëm sa do të rrisë dëmin ndaj Ukrainës dhe nuk do të ofrojë asnjë rrugë të besueshme drejt fitores”, citohet të ketë thënë më tej ajo.

Megjithatë, Haines vuri në dukje se këto “taktika agresive” ka të ngjarë të vazhdojnë dhe se “lufta duket se do të përfundojë së shpejti”.

Shtetet e Bashkuara kanë shprehur më parë shpresën se ndihma e re e SHBA-së për sigurinë, e zhbllokuar pas një vendimi të Kongresit, do të ndihmojë Forcat e Armatosura të Ukrainës të rimarrin përfundimisht iniciativën në fushën e betejës, megjithëse një ofensivë në shkallë të gjerë ukrainase nuk ka gjasa të fillojë në të ardhmen e afërt.

Më 26 prill, inteligjenca estoneze tregoi se Rusia po përpiqet të përdorë “mundësinë e fundit” përpara se pajisjet dhe municionet ushtarake perëndimore të mbërrijnë në Ukrainë për të intensifikuar sulmet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *