Kolegjet më të larta të Amerikës luftojnë me protesta kundër luftës në Gaza

Protestat kundër luftës në Gaza janë përhapur nga Kolumbia dhe Yale në universitete të tjera amerikane, ndërsa autoritetet përpiqen të shtypin lëvizjen në rritje të protestës, raporton BBC.

Policia shpërtheu një protestë në Universitetin e Nju Jorkut mbrëmë dhe bëri një numër arrestimesh.

Dhjetra studentë u arrestuan në Yale më herët gjatë ditës, ndërsa Columbia anuloi mësimet personale.

“Campouts” të ngjashme kanë lindur në Berkeley, MIT dhe kolegje të tjera anembanë vendit.

Demonstratat dhe debatet e nxehta rreth luftës Izrael-Gaza dhe liria e fjalës kanë tronditur kampuset amerikane që nga sulmi terrorist i Hamasit në Izrael më 7 tetor, të cilit Izraeli iu përgjigj duke pushtuar Rripin e Gazës.

Në SHBA, studentët nga të dyja palët thonë se ka pasur një rritje të incidenteve antisemite dhe islamofobike.

I pyetur për protestat në kampus, presidenti amerikan Joe Biden tha dje se ai dënon “protestat antisemite” si dhe “ata që nuk e kuptojnë se çfarë po ndodh me palestinezët”.

Lëvizja e protestës së kampusit fitoi vëmendjen globale javën e kaluar pasi policia e qytetit të Nju Jorkut u thirr në kampusin e Universitetit Columbia dhe arrestoi dhjetëra protestues.

Columbia lëshoi ​​​​një deklaratë dje duke njoftuar se të gjitha klasat do të mbaheshin online, me presidentin e Kolumbias Minoush Shafiq duke përmendur incidentet e “sjelljes frikësuese dhe shqetësuese” si arsye.

Dr. Shafiq tha se tensionet në kampus ishin “shfrytëzuar dhe përkeqësuar nga individë që nuk ishin të lidhur me Columbia, të cilët erdhën në kampus për të ndjekur axhendat e tyre.”

Në Universitetin e Nju Jorkut, protestuesit ngritën tenda përballë Shkollës së Biznesit Stern.

Siç ka ndodhur në disa universitete të tjera, protestuesit në NYU i kërkuan shkollës të zbulonte dhe të refuzonte “fondet dhe donacionet e saj nga prodhuesit e armëve dhe kompanitë me interes në pushtimin izraelit”.

Policia nisi arrestimin e protestuesve të Universitetit të Nju Jorkut mbrëmë.

Disa orë më parë, rreth 50 protestues u arrestuan në Universitetin Yale në New Haven, Connecticut, ku disa qindra njerëz demonstruan gjatë fundjavës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *