Katër të vdekur nga shpërthimi në hidrocentralin italian

Katër persona kanë humbur jetën dhe disa rezultojnë të zhdukur pas një shpërthimi në një hidrocentral në veri të Italisë.

Siç raporton BBC, shpërthimi ndodhi nën ujë në liqenin Suviana, 70 km nga qyteti i Bolonjës.

Zona e prekur ndodhet 30 metra nën sipërfaqen e liqenit. Kryetari i qytetit të afërt Camugnano tha për agjencinë e lajmeve Ansa se një zjarr besohet të ketë shpërthyer gjatë punimeve të mirëmbajtjes.

Marco Masinara tha se ekipet e shpëtimit kishin vështirësi të kenë qasje dhe se aksidenti ka qenë “serioz”. Prefekti i Bolonjës, Attilio Visconti, tha se një zjarr shpërtheu kur një turbinë shpërtheu në katin e tetë nën sipërfaqe, duke shkaktuar që dyshemeja më poshtë të përmbytet.

Një nga zhytësit e përfshirë në operacionin e kërkim-shpëtimit i tha gazetës italiane La Repubblica se kishte arritur të arrinte në katin e shtatë nën sipërfaqe, por nuk mundi të arrinte te tre personat e bllokuar më poshtë.

Mësohet se disa persona kanë pësuar djegie të rënda pas shpërthimit, i cili ndodhi rreth orës 15:00. Ata u dërguan në spitalet e afërta me helikopter.

Liqeni Suviana është një liqen artificial i vendosur në vargun malor Apenine afër Bolonjës. Liqeni u formua pas ndërtimit të një dige në vitin 1932.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *