Irani thërret ambasadorin britanik, francez dhe gjerman, e quan të papërgjegjshëm qëndrimin e tyre ndaj Izraelit

Ministria e Jashtme e Iranit ka thirrur ambasadorët e Mbretërisë së Bashkuar, Francës dhe Gjermanisë për të vënë në dyshim atë që e quajti si “qëndrim të papërgjegjshëm” të tyre në lidhje me sulmet hakmarrëse të Teheranit ndaj Izraelit, njoftoi agjencia gjysmë-zyrtare iraniane e lajmeve Laburiste.

Izraeli, me ndihmën e aleatëve kryesorë perëndimorë, përfshirë Britaninë e Madhe, pretendoi se kishte kapur 99 për qind të lëshimeve gjatë sulmit masiv iranian të shtunën, raporton The Guardian.

Mbretëria e Bashkuar dhe Franca kanë qenë ndër vendet perëndimore që kanë dënuar sulmin me dronë dhe raketa ndaj Izraelit dhe kanë bërë thirrje për përmbajtje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *