Greqia dhe Spanja nën presion nga BE dhe NATO për të ofruar mbrojtje ajrore për Ukrainën

Greqia dhe Spanja janë nën presion në rritje nga aleatët e tyre në BE dhe NATO për të ofruar më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore për Ukrainën, raportoi Financial Times.

Burimet i thanë gazetës se, gjatë një samiti në Bruksel javën e kaluar, disa liderë të BE-së i kërkuan kryeministrave spanjollë dhe grekë, Pedro Sanchez dhe Kyriakos Mitsotakis, që t’i jepnin disa nga sistemet e tyre Kievit, i cili ka një katalog të kërkesave ushtarake absolutisht kritike, duke përfshirë predha artilerie, raketa të mbrojtjes ajrore dhe raketa me goditje të thella.

Forcat e armatosura të kombinuara të Spanjës dhe Greqisë zotërojnë më shumë se një duzinë sisteme Patriot, si dhe të tjerë si S-300, raportoi FT.

Ukraina mendohet të ketë vetëm dy sisteme anti-raketë Patriot, njërin prej të cilëve e përdor për të mbrojtur Kievin, ndërsa tjetri është vendosur më afër vijës së frontit, duke lënë në fakt pjesë të mëdha të vendit të ekspozuara.

Rusia ka rrëzuar disa termocentrale duke i vënë në shënjestër me raketa të shumta, duke shkaktuar mungesë të energjisë elektrike në disa pjesë të Ukrainës, duke përfshirë qytetin e dytë të Kharkiv, ku jetojnë 1.3 milionë banorë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *