BE rrit tarifat për makinat elektrike kineze – a mund të çojë kjo në një ‘luftë tregtare’ me Pekinin?

Komisioni Evropian njoftoi prodhuesit e makinave të mërkurën se do të aplikonte tarifa shtesë deri në 38.1% për automjetet elektrike të importuara kineze nga muaji i ardhshëm, një lëvizje që ka të ngjarë të shkaktojë hakmarrje të mundshme nga Kina.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, më pak se një muaj pasi Uashingtoni katërfishoi tarifat për automjetet elektrike kineze në 100%, Brukseli tha se do të vendoste tarifa prej 17.4% për BYD (002594.SZ), 20% për Geely (0175.HK), dhe 38.1% për SAIC (600104.SS).

E Ministria e Tregtisë e Kinës theksoi se do të monitorojë nga afër zhvillimin dhe do të marrë me vendosmëri të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur të drejtat legjitime të kompanive kineze.

Detyrimet e përkohshme të BE-së do të zbatohen që nga 4 korriku, ndërsa hetimi kundër subvencioneve do të vazhdojë deri më 2 nëntor, kur mund të zbatohen detyrimet përfundimtare, zakonisht për pesë vjet.

Komisioni ka bërë të ditur se do të aplikonte norma prej 21% për kompanitë që mendohet se kanë bashkëpunuar me hetimin dhe 38.1% për ato që tha se nuk kishin bashkëpunuar.

Ndërsa Margaritis Schinas, një nënkryetar i Komisionit, tha në një konferencë shtypi se makinat e prodhuara në Kinë po përfitonin nga nivelet e padrejta të subvencioneve, duke kërcënuar prodhuesit e BE-së.

Tarifat treguese vlerësohen mbi pritshmëritë e analistëve midis 10% dhe 25% për automjetet elektrike kineze.

Lëvizja vjen pasi prodhuesit evropianë të automjeteve po sfidohen nga një fluks i automjeteve elektrike me kosto më të ulët nga rivalët kinezë.

Kina e ka kritikuar BE-në për hetimin kundër subvencioneve, ka kërkuar bashkëpunim dhe ka lobuar në vende të veçanta të BE-së, por nuk ka përcaktuar plotësisht se cila do të ishte përgjigja e saj ndaj tarifave.

Siç thekson CNN, tarifat e reja të EV ka të ngjarë të nisin negociatat intensive midis Pekinit dhe Brukselit që synojnë të shmangin një luftë të dëmshme tregtare.

BE-ja duhet të vendosë deri në nëntor nëse do të miratojë tarifat përgjithmonë.

Reagimi i Pekinit ndaj tarifave “mund të çojë në një luftë tregtare (me Evropën), e cila do të ishte shkatërruese për një rajon që është ende shumë i varur nga zinxhirët e furnizimit të dominuar nga kinezët për të arritur qëllimet e tij të larta klimatike”, ka thënë Will Roberts, nga Rho Motion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *