Vala rekord e të nxehtit kërcënon rreth 130 milionë njerëz në SHBA

Më shumë se 130 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara janë nën kërcënim nga një valë e gjatë e të nxehtit që tashmë ka thyer rekorde me temperatura të larta të rrezikshme, kanë thënë sinoptikët, duke shtuar se nxehtësia “përvëluese” do të ndihet nga Bregu Lindor në Bregun Perëndimor.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, nxehtësia dhe lagështia mund të “shoqërohen” me temperaturat mbi 100 gradë Fahrenheit (rreth 38 gradë Celsius) në pjesë të Paqësorit Veriperëndimor, Mid-Atlantic dhe Verilindje, ka thënë Jacob Asherman, një meteorolog me Shërbimin Kombëtar të Motit (NWS).

Në rajonin veriperëndimor të Paqësorit, rekordet mund të thyhen në shtetin e Oregonit në qytete duke përfshirë Eugene, Portland dhe Salem, tha Asherman.

Dhjetëra rekorde të tjera në të gjithë SHBA-në mund të shihen gjithashtu, duke bërë që miliona të kërkojnë lehtësim nga nxehtësia në qendrat e ftohjes nga Bullhead City, Arizona, në Norfolk, Virxhinia.

NWS tha të shtunën se po zgjeronte paralajmërimin e nxehtësisë së tepërt për pjesën më të madhe të jugperëndimit deri të premten.

SHBA-ja lindore gjithashtu mund të përgatitet për më shumë temperatura të nxehta. Baltimore dhe pjesë të tjera të Maryland janë nën një paralajmërim të tepruar të nxehtësisë pasi vlerat e indeksit të nxehtësisë mund të rriten në 110F (43C), thanë parashikuesit.

Javën e kaluar, kushtet e nxehta, të thata dhe me erë në perëndim të SHBA-së i shtynë zyrtarët e zjarrfikësve dhe sinoptikët të lëshojnë paralajmërime për rrezikun e shtuar të zjarreve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *