Të shtënat në shkollë në Finlandë: një i vdekur, dy të plagosur – arrestohet një 12-vjeçar

Një fëmijë u vra dhe dy të tjerë u plagosën rëndë nga të shtënat në një shkollë jashtë kryeqytetit finlandez të martën, tha policia, ndërsa një nxënës 12-vjeçar i dyshuar për sulmin u arrestua.

Arrestimi kishte ndodhur në mënyrë paqësore, në lagjen Siltamaki, larg shkollës.

Për momentin nuk ka të dyshuar të tjerë, tha policia. Ata nuk dhanë detaje për identitetin e të dyshuarit apo viktimave, përveçse thanë se ishin të gjithë finlandezë 12-vjeçarë dhe nxënës në shkollë.

I dyshuari, i cili nuk kishte pasur mundësinë të deklarohej, e kishte pranuar sulmin në një intervistë paraprake, tha policia. I dyshuari do të jetë nën kujdesin e shërbimeve sociale, dhe është shumë i ri për t’u caktuar në paraburgim.

Policia tha se motivi nuk ishte i qartë. Leja e pistoletës ishte e një të afërmi të të dyshuarit, thanë ata.

Të shtënat ndodhën në shkollën Viertola në Vantaa, një periferi e Helsinkit, e cila ka rreth 800 nxënës nga klasa e parë deri në të nëntën dhe një staf prej 90, sipas komunës.

Anja Hietamies, nëna e një nxënëseje 11-vjeçare, i tha Reuters se mori një mesazh nga vajza e saj pas të shtënave.

“Ajo tha se ishin në një klasë të errët, të mbyllur, nuk lejoheshin të flisnin në telefon, por mund të dërgonin mesazhe,” tha Hietamies, duke shtuar se vajza e saj ishte e frikësuar.

Ministrja e Brendshme Mari Rantanen tha në X: “Dita filloi në një mënyrë të tmerrshme… Unë mund të imagjinoj vetëm dhimbjen dhe shqetësimin që po përjetojnë shumë familje në këtë moment. Autori i dyshuar është kapur.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *