Stoltenberg në Kinë: Vendimi i Pekinit për të mos marrë pjesë në samitin për Ukrainën është për të ardhur keq

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg kritikoi Kinën për vendimin e saj për të mos marrë pjesë në një samit që do të organizohet nga Zvicra në mes të muajit për të diskutuar mënyrat për të arritur paqen e qëndrueshme në Ukrainë .

Duke folur për rrjetin publik rajonal të Gjermanisë NDR, Stoltenberg e përshkroi vendimin e Pekinit si “për të ardhur keq”.

Zvicra ka ftuar 160 vende në këtë samit (15-16 qershor). Rusia, ushtria e së cilës pushtoi territorin ukrainas në shkurt 2022, nuk mori një ftesë.

Diplomacia kineze njoftoi javën e kaluar se nuk do të merrte pjesë. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Mao Ning shpjegoi se ka një mospërputhje të madhe në mënyrën se si u organizua dhe pritshmëritë e Kinës dhe komunitetit ndërkombëtar.

Kreu i Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut tha se zhvillimi nuk e befasoi atë. Ai vuri në dukje se jo vetëm që Pekini nuk e ka dënuar pushtimin, por presidenti kinez Xi Jinping dhe homologu i tij rus Vladimir Putin nënshkruan një marrëveshje disa ditë para se të shpërthente lufta që theksonte bashkëpunimin “pa kufij”.

Norvegjezi gjithashtu pretendoi se Kina po i shet teknologji të avancuara, mikroelektronikë dhe sende të tjera industrisë ruse të luftës, duke lejuar Moskën të vazhdojë luftën./abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *