Si e ndryshoi historinë amerikane ylli i filmave për të rritur?

Donald Trump është dënuar për falsifikimin e dokumenteve dhe fshehjen e pagesave për yllin e filmave për të rritur Stormy Daniels.

Me këtë, ai u bë ish-presidenti i parë amerikan që u dënua në procedurë penale. Dënimi është caktuar për 11 korrik, por avokatët mbrojtës ka të ngjarë të apelojnë vendimin.

Kjo, nga ana tjetër, nuk do të thotë se 77-vjeçari nuk mund të jetë kandidati i republikanëve në zgjedhjet presidenciale të nëntorit.

Ish-presidenti amerikan tani po përpiqet të përfitojë nga vendimi dhe të përfitojë financiarisht për fushatën ndërsa tashmë në orët e para pas vendimit, dukej se ia kishte dalë.

Juria e Gjykatës së Qarkut në Manhattan mori një vendim dhe e shpalli fajtor ish-presidentin amerikan për 34 akuza në një gjyq penal për fshehje të pagesave monetare.

Kush është Stormy Daniels

Stephanie A. Gregory Clifford (lindur Stephanie A. Gregory; 17 mars 1979), e njohur profesionalisht si Stormy Daniels, është një aktore, regjisore dhe ish-striptiste e filmave pornografik amerikan.

Ajo ka fituar shumë çmime të industrisë dhe është anëtare e Hall of Fame “NightMoves”, Hall of Fame “AVN” dhe Hall of Fame “XRCO”.

Daniels u përfshi në një mosmarrëveshje ligjore me presidentin e SHBA-së, Donald Trump në vitin 2018.

Avokati i Trumpit, Michael Cohen, thuhet se e pagoi 130 mijë dollarë ish-aktoren për t’ia mbyllur gojën rreth aferës seksuale që ajo thotë se e kishte me 77-vjeçarin në vitin 2006.

Stormy Daniels ka përshkruar atë që ndodhi më pas në dhomën e hotelit gjatë seancave gjyqësore.

Fajtor

Një juri prej 12 anëtarësh po diskutonte nëse Trump ishte fajtor për falsifikimin e dokumenteve të biznesit në lidhje me fshehjen e pagesave sekrete për yllin e filmave për të rritur Stormy Daniels.

Prokurorët kaluan javë të tëra duke u përpjekur të provonin se ish-lideri amerikan pagoi me vetëdije ish-avokatin e tij, Michael Cohen – këste mujore prej 35 mijë dollarësh, të destinuara për Stormy Daniels, për ta parandaluar atë të fliste publikisht në lidhje për marrëdhënien seksuale me Trumpin, pak para zgjedhjeve të vitit 2016.

Trump tha se nuk dinte asgjë për rimbursimin e Cohenit dhe mohoi të kishte kryer marrëdhënie seksuale me atëkohë, 41-vjeçaren.

Gjykatësi Juan Mercan vendosi që dënim të shqiptohet më 11 korrik, transmeton Telegrafi.

Mercan mund ta dënojë Trumpin me kusht ose deri në katër vjet burg për secilën akuzë.

Ish-presidenti amerikan do të qëndrojë për momentin jashtë burgut, në pritje të dënimit.

Manovër për mbështetësit

Pak çaste pasi juria e New Yorkut dha vendimin e fajësisë, fushata e Trumpit nisi mbledhjen e fondeve në internet.

Trump e ndoqi duke i ‘dhënë zjarr’ në llogarinë e tij të Truth Social, duke e quajtur veten “i burgosur politik” dhe duke dërguar një apel të ri për mbledhjen e fondeve për mbështetësit e tij.

“Sapo jam dënuar në një gjyq politik të montuar për gjueti shtrigash. Nuk bëra asgjë të keqe! Por, me mbështetjen tuaj në këtë moment të historisë, ne do të rimarrim Shtëpinë e Bardhë dhe do ta bëjmë Amerikën sërish të madhe”, tha Trump.

Mbledhja e fondeve është shembulli më i fundit i përdorimit të procesit penal nga Trump për përfitime politike dhe financiare.

Në fund të muajit të kaluar, fushata e Trumpit kishte mbledhur 49 milionë dollarë, krahasuar me 84 milionë dollarë që deri më tani ka mbledhur kundërshtari aktual Joe Biden.

“Me vendimin, mendoj se do ta lironi plotësisht popullin. Ata që ishin mbështetës do të japin më shumë. Dhe ata që janë lënë anash do të vijnë për t’u mbledhur rreth asaj që ata e shohin si drejtësi”, tha Matthew Bartlett, strateg republikan dhe ish-përfaqësues i administratës së Trumpit.

Fondet e fushatës

Mbështetësit e Trumpit duket se e kanë dëgjuar thirrjen e tij.

WinRed, platforma kryesore e donacioneve në internet për republikanin dhe shumë republikanë të tjerë, nuk funksionoi për një kohë të enjten në mbrëmje për shkak të një ngarkese të madhe donatorësh. Faqja e internetit e Trumpit më pas i drejtoi donatorët në një platformë tjetër.

Trump ka përjetuar vazhdimisht sukses të madh kur bëhet fjalë për mbledhjen e fondeve falë problemeve ligjore.

Ai mblodhi gati katër milionë dollarë në WinRed kur u padit më shumë se një vit më parë, më pas e kaloi atë total ditor në muajin gusht, kur u rrëmbye pasi u përball me një raund të ri akuzash në Georgia.

Fushata e tij është përpjekur vazhdimisht të fitojë para nga gjyqi, duke sulmuar Prokurorin e Qarkut të Manhattanit, Alvin Bragg, duke u ankuar para mbështetësve se ai humbi kohën e fushatës dhe duke sugjeruar se ai ishte heshtur pasi u gjobit nga gjyqtari Juan Mercan.

Frika nga trazira

Reuters raporton se mbështetësit e Trumpit në rrjetet sociale po bëjnë thirrje për trazira, revolucion dhe hakmarrje të dhunshme.

Agjencia raporton se pas vendimit, mbështetësit e Trumpit janë përgjigjur me mesazhe në faqet e internetit të lidhura me ish-presidentin, në të cilat bëjnë thirrje për dhunë.

Siç shtohet, disa mbështetës të ish-presidentit amerikan kanë bërë thirrje për sulme ndaj anëtarëve të jurisë, ekzekutimin e gjyqtarit Juan Mercan ose luftë të drejtpërdrejtë civile dhe rebelim të armatosur.

Të gjitha mesazhet e para nga reuters bënin thirrje për dhunë ose rebelim, por shumica nuk përmbushnin standardin ligjor për një kërcënim kriminal, i cili zakonisht kërkon prova që komenti pasqyron një qëllim të qartë për të vepruar ose futur frikë, në vend që thjesht të sugjeronte një rezultat të tmerrshëm.

Një zëdhënës i rrjetit Trump TruthSocial tha në lidhje me artikullin e reuters se ai ishte një “shkrim manipulues, i rremë, shpifës dhe transparentisht budalla” dhe se ai u botua “thjesht për inat politik”.

Trump mund të jetë kandidat presidencial

Edhe pse pothuajse të gjithë tani pyesin nëse Trump, i cili është dënuar në procedurat penale, mund të kandidojë për president, përgjigja është shumë e thjeshtë – po.

Sipas Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, një kandidat për president duhet të jetë së paku 35 vjeç, të jetë shtetas amerikan i lindur në atë vend dhe të ketë jetuar atje për të paktën 14 vjet përpara se të kandidojë për postin.

Kur bëhet fjalë për dënime penale ose procedime kundër një kandidati të mundshëm, Kushtetuta amerikane nuk e pengon atë.

Edhe pse është pothuajse e sigurt që Trumpi do të apelojë vendimin, i cili do të zgjasë më tej të gjithë procesin, ndoshta edhe pas zgjedhjeve presidenciale, ka disa opsione për gjyqtarin.

Gjatë vendosjes së dënimit, gjyqtari Mercan do të ketë parasysh faktin se është 77 vjeç, se nuk ka qenë i dënuar më parë dhe nëse do të shkelë urdhrat e gjykatës.

Dënimi mund të jetë gjobë, me kusht ose mundësisht me burgim. Një dënim me burg është i mundur, por analistët besojnë se nuk ka gjasa në këtë rast dhe se gjyqtari do të shmangë dërgimin e ish-presidentit në burg. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *