Safadi: Netanyahu po përpiqet të zhvendosë fokusin nga Gaza te konflikti me Iranin

Në një deklaratë për media gjatë konferencës së përbashkët me kolegen e tij gjermane Analena Berbock, Safadi tha se Irani iu përgjigj sulmit ndaj konsullatës së tij në Damask, shkruan “Times of Israel”, transmeton MIA.

– Ne Jemi Kundër Përshkallëzimit. Netanyahu Dëshiron Të Largojë Vëmendjen Nga Gaza Dhe Të Zhvendosë Fokusin Në Iran, Tha Safadi.

Forcat ajrore jordaneze përgjuan dhjetëra dronë iranianë në hapësirën e saj ajrore gjatë sulmit iranian ndaj Izraelit të shtunën mbrëma, duke shpjeguar, një ditë më vonë, se e bëri këtë për të garantuar sigurinë e qytetarëve të saj.

Jordania lejoi gjithashtu avionët luftarakë izraelitë në hapësirën e saj ajrore për të rrëzuar raketat në hyrje, me luftëtarët e dy vendeve të koordinuara nga ushtria amerikane, që besohet të jetë hera e parë që Izraeli dhe Jordania luftojnë në të njëjtën anë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *