Pse SHBA-ja bleu 81 aeroplanë të vjetër sovjetikë nga Kazakistani?

Aeroplanët SU-27 që ‘shoqërojnë’ një bombardues SU-24 gjatë një stërvitjeje të forcave ajrore në bazën ajrore ushtarake Starokostyantyniv në tetor 2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë blerë 81 aeroplanë luftarakë të epokës sovjetike nga Kazakistani, thotë një raport nga Kyiv Post.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Kazakistani, i cili po përmirëson flotën e tij ajrore, nxori në ankand 117 aeroplanë luftarakë dhe bombardues të epokës sovjetike, duke përfshirë interceptorët MiG-31, bombarduesit luftarakë MiG-27, MiG-29 dhe bombarduesit Su-24 të viteve 1970 dhe 1980.

Kyiv Post raportoi se vlera e deklaruar e shitjes ishte në vlerë rreth 2.26 milionë dollarë, e barabartë me një vlerë mesatare për çdo aeroplan prej 19,300 dollarë.

Gazeta citoi raporte nga një kanal ukrainas në dhe faqja ruse e lajmeve Reporter duke thënë se SHBA-ja bleu 81 aeroplanë luftarakë të vjetëruar dhe të papërdorshëm.

Kyiv Post raportoi se motivi pas blerjes nga SHBA mbeti i pazbuluar, por se aeroplanë të tillë mund të përdoren në Ukrainë, ku avionë të ngjashëm janë në shërbim.

Faqja ruse Reporter tha se shitja është bërë përmes “kompanive offshore”.

Ndërkohë, duke pasur parasysh mbështetjen e vazhdueshme të Ukrainës në armët e epokës sovjetike, aeroplani mund të shërbejë ose si burim i pjesëve rezervë ose të vendoset strategjikisht si karrem në fusha ajrore, raportoi Kyiv Post.

Kazakistani, dikur pjesë e Bashkimit Sovjetik, ka mbajtur lidhje të ngushta me Rusinë dhe historikisht ishte një nga aleatët e tij më të fortë.

Por marrëdhënia ka ndryshuar që kur Rusia pushtoi Ukrainën, me Kazakistanin që u rreshtua më shumë me Perëndimin, duke tërhequr zemërimin e disave në Rusi.

Kyiv Post raportoi se përpjekjet e vendit të Azisë Qendrore për të përmirësuar aftësitë e tij ushtarake dukej se përkonin me angazhimin e tij në rritje me vendet perëndimore, duke sinjalizuar një largim nga lidhjet historike me Moskën.

Antony Blinken, sekretari amerikan i shtetit, vizitoi Kazakistanin në shkurt të vitit 2023, ku tha se SHBA mbështet fuqimisht “pavarësinë e saj, integritetin e saj territorial”, sipas Agence France-Presse.

Disa nga propagandistët e hapur të Rusisë kanë sugjeruar që Rusia “duhet të shikojë nga Kazakistani” pas pushtimit të Ukrainës.

Një komentator i televizionit rus, Vladimir Solovyov, tha se vendi i tij “duhet t’i kushtojë vëmendje faktit se Kazakistani është problemi tjetër, sepse të njëjtat procese naziste mund të fillojnë atje si në Ukrainë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *