Pse Franca po vuan në Euro 2024?

Franca po përballet me një presion të madh në Euro 2024 pas një faze jo edhe aq të mirë të grupeve së bashku me Anglinë. Pavarësisht se “Les Bleus” kanë një skuadër të shkëlqyer, ata nuk kanë arritur të shkëlqejnë, ndërsa sot kanë një përballje vendimtare kundër Belgjikës.

Pas barazimit 1-1 me Poloninë të martën, përzgjedhësi Didier Deschamps deklaroi: “Një turne i ri është gati të fillojë. Nuk mund të lexosh gjithmonë një garë vetëm nga faza e grupeve”.

Megjithatë, faza e grupeve është një tregues i mirë se si një skuadër do të jetë para fazës së nokauteve, dhe Franca nuk ka përmbushur pritshmëritë e saj si favoritë.

Problemet në mbrojtje

Deschamps ka qenë ngurrues për ta bërë William Saliban gur themeli të mbrojtjes së tij, ndërsa ka besuar verbërisht te Dayot Upamecano, që ka bërë gabime të rënda. Upamecano shkaktoi penalltinë që i kushtoi Francës vendin e parë në Grupin D.

Tani Deschamps ka një vendim të madh për të marrë nëse do të vazhdojë me të kundër Belgjikës.

Mesfusha në krizë

Adrien Rabiot dhe Aurelien Tchouameni nuk kanë performuar në nivelin e pritur. Rabiot ka pasur vendimmarrje të dobëta, ndërsa Tchouameni duket ende i prekur nga dëmtimi që e la jashtë në fund të sezonit të Real Madridit.

Deschamps mund të duhet të bëjë ndryshime në mesfushë, duke sjellë në lojë Warren Zaire-Emery ose Youssouf Fofana dhe duke përforcuar pozicionin e N’Golo Kante.

Forma e dobët e Griezmann dhe Dembele

Antoine Griezmann dhe Ousmane Dembele kanë qenë larg formës së tyre më të mirë. Griezmann ka qenë shpërdorues para portës dhe i ngadaltë në posedim, ndërsa Dembele ka humbur raste të shumta dhe ka humbur topin më shumë se çdo lojtar tjetër francez.

Deschamps duhet të shqyrtojë opsione të tjera për krahët e sulmit, pasi dihet cilësia që ka në bankë.

Problemet në sulm

Olivier Giroud ka parë pak lojë deri tani, ndërsa Marcus Thuram nuk ka bindur në sulm. Deschamps thotë se nuk është i shqetësuar për shënuesit e tij, por fakti që Franca nuk ka shënuar nga loja e hapur është alarmues.

Kylian Mbappe, megjithatë, ende nuk e ka arritur formën e tij më të mirë dhe duhet të gjejë mënyrën më të mirë për t’u përdorur në fushë.

Çfarë duhet të bëjë Deschamps?

Deschamps duhet të gjejë një mënyrë për të nxjerrë më të mirën nga skuadra e tij. Mbappe duhet të vendoset në pozicionin e tij të preferuar në të majtë, ndërsa Giroud mund të ofrojë një referencë në qendër të sulmit.

Franca duhet të luajë me më shumë liri, guxim dhe bindje për të kapërcyer sfidat dhe për të arritur suksesin në Euro 2024.

Franca ka potencialin për të përmbysur situatën, por për këtë duhet të bëhen ndryshime të rëndësishme dhe të marrin vendime të guximshme përpara përballjes së rëndësishme me Belgjikën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *