Politico zbardh skandalin: 16 eurodeputetë folën për kanalin pro-rus

Një analizë e 50 regjistrimeve nga kanali në YouTube i zërit pro-rus të Evropës, i kryer nga portali i Brukselit, Politico, zbuloi se 16 eurodeputetë nga radhët e ekstremit të djathtë morën pjesë në debate ose dhanë intervista për atë medium.

Anëtarë të Parlamentit Evropian dhe politikanë nga qeveritë e Evropës Qendrore dhe Lindore kanë dhënë intervista për një kanal me vetëm 351 abonentë në YouTube dhe vetëm 60 mijë shikime që nga kjo verë. Sidoqoftë, shtrirja e kanalit në rrjetet sociale X dhe Facebook ishte shumë më e madhe.

I themeluar në Holandë në vitin 2016, dhe tashmë i akuzuar se i shërben interesave të Rusisë në vitin 2018, Zëri i Evropës “ishte në ndërprerje” deri në maj të vitit 2023, kur filloi të publikonte lajme me narrativa ruse, pas së cilës u riemërua dhe në qershor filloi të publikonte përmbajtje në IX.

Analistët e shohin atë media si një “makinë për dezinformimin pro-Kremlinit”.

“Nëse është një luftë qytetëruese (e Rusisë në Ukrainë), mirë, shpresoj që qytetërimi në Ukrainë do të humbasë”, tha deputeti holandez i ekstremit të djathtë, Marcel de Graaff në një raport të tetorit nga studio televizive në Parlamentin Evropian.

“Ukraina duhet të bëhet një zonë tampon e çmilitarizuar”, tha politikani gjerman i ekstremit të djathtë, Maximilian Krach në një debat të organizuar nga Zëri i Evropës, një media që autoritetet çeke dhe belge kanë thënë se është një front për propagandën dhe dezinformimin rus.

Në një postim në IX, Zëri i Evropës akuzoi “mediat globaliste” për “spekulime të egra dhe akuza absurde” për lidhjet e tyre ruse dhe këmbënguli se ato ishin të pabaza.

Politico ka kontaktuar me 13 deputetë dhe ata kanë mohuar të kenë marrë apo të kenë ofruar para për intervistën.

Që nga gushti i vitit 2023, Zëri i Evropës ka organizuar katër debate dhe disa intervista me 16 eurodeputetë nga Gjermania, Franca, Holanda, Italia, Sllovakia, Estonia, Spanja, Kroacia, Danimarka dhe Belgjika, tregoi analiza e Politico.

Në portal, eurodeputetët hodhën poshtë mundësinë e anëtarësimit të Ukrainës në BE, e fajësuan atë për fillimin e luftës, vunë në dukje nivelin e korrupsionit në atë vend, folën për vështirësitë që ajo ka në front… avokuan për ndërprerjen e dërgesat e armëve në Ukrainë dhe i bëri thirrje Kievit të bëjë lëshime.

Të gjitha narrativat janë kundër standardeve të BE-së dhe linjës së ashpër pro-ukrainase të Unionit, shkruan Politico.

Jakub Kalensky, një analist në Qendrën Evropiane të Ekselencës për Kundër Kërcënimeve Hibride, tha se narrativa e eurodeputetëve se bisedimet e paqes duhet të zhvillohen urgjentisht për të ndaluar gjakderdhjen ukrainas-ruse është një “copy-paste” e makinës së dezinformimit pro-Kremlinit.

“Nuk është paqe nëse kemi ushtarë rusë në Ukrainë”, shtoi Kalensky.

Shumica e eurodeputetëve kanë thënë për portalin e Brukselit se nuk e mbajnë mend se kush i ka ftuar në debat, si janë kontaktuar apo kush i ka intervistuar në zyrat e tyre në parlament.

Një nga eurodeputetët, i pyetur se kush e ka ftuar në debat, tha se nuk i kërkon çdo gazetari një CV para se të pranojë një intervistë.

Spiuni i dyshuar rus, vëzhgues i OSBE-së i zgjedhjeve në Serbi – Aleksandr Studenikin dhe “biografia e tij, përfshirë angazhimin për armët kimike”
Lexo po ashtu
Spiuni i dyshuar rus, vëzhgues i OSBE-së i zgjedhjeve në Serbi – Aleksandr Studenikin dhe “biografia e tij, përfshirë angazhimin për armët kimike”
Kohët e fundit, eurodeputetët kanë shprehur shqetësim në rritje për shtrirjen e ndikimit rus në institucionet e BE-së, vetëm pak muaj para zgjedhjeve evropiane në qershor.

“Rreziku për zgjedhjet e ardhshme evropiane është se lojtarët e këqij, si aktorët e huaj dhe Rusia, do të përpiqen të përshtaten në hapësirën e internetit të njerëzve”, tha George Craig, një ekspert i integritetit digjital në Institutin e OJQ-ve për Dialogun Strategjik.

YouTube që atëherë ka hequr dhjetëra video nga faqja e parlamentit, për shkelje të politikës së tij për përmbajtjen mashtruese.

Ndërsa kryeministri belg, Alexandre de Croix pretendonte se eurodeputetët ishin paguar, nuk ka asnjë dëshmi se ata kanë marrë para për debate apo intervista, shkruan politico.

Deri më tani, vetëm një gjykatë në Munich e specializuar në ryshfet dhe korrupsion ka hapur një hetim paraprak pasi dolën akuza se Petr Bistron, një nga kandidatët kryesorë të Alternativës për Gjermaninë për zgjedhjet, kishte pranuar ryshfet.

Ndryshe, Zëri i Evropës është paraqitur si media, por ka mbetur e paqartë se cilët janë gazetarët dhe redaktorët që punojnë për të.

Sipas deklaratës së shërbimeve sekrete çeke, përmbajtja e Zërit të Evropës “kontrollohet dhe financohet drejtpërdrejt nga Federata Ruse”.

Paratë nga Moska përdoren edhe për të paguar disa përfaqësues politikë për të përhapur propagandën ruse… Një nga qëllimet është të tentohet të ndikohet në zgjedhjet për Parlamentin Evropian.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *