Orban zhvillon bisedime me Xi gjatë vizitës së papritur në Pekin, disa ditë pas takimit me Putin

Kryeministri hungarez Viktor Orban u takua me liderin kinez Xi Jinping në Pekin të hënën, disa ditë pas një vizite të diskutueshme në Moskë dhe një tjetër në Kiev, të cilën lideri evropian i ekstremit të djathtë e përshkroi si një “mision paqeje”.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Orban, i cili është kritikuar gjerësisht në Perëndim për pozicionimin e tij miqësor ndaj Rusisë në mes të sulmit të Moskës në Ukrainë, postoi një foto të mbërritjes së tij në një aeroport të Pekinit me mbishkrimin “Misioni i Paqes 3.0” në platformën e mediave sociale X.

Xi dhe Orban do të diskutojnë “çështjet me shqetësim të përbashkët”, tha të hënën Ministria e Jashtme e Kinës në deklaratën e saj të parë për vizitën e paparalajmëruar më parë.

Të dy udhëheqësit filluan takimin e tyre në rezidencën shtetërore Diaoyutai të hënën në mëngjes, njoftuan mediat shtetërore kineze.

Vizita e Orban vjen një ditë përpara fillimit të një samiti të NATO-s në Uashington, ku presidenti i SHBA-së, Joe Biden do të presë liderët nga blloku – i cili përfshin Hungarinë – dhe do të mbledhë mbështetje të vazhdueshme për mbrojtjen e Ukrainës.

Kina gjithashtu pritet të jetë në agjendën e atij takimi, pasi udhëheqësit e NATO-s janë bërë gjithnjë e më të alarmuar për atë që ata thonë se është mbështetja e saj për përpjekjet e luftës të Moskës.

Pekini, aleati më i rëndësishëm diplomatik i Moskës, ka thënë se nuk ka ofruar armë për asnjërën palë të konfliktit dhe ka mbrojtur atë që i quan kontrollet e tij të rrepta mbi eksportet me përdorim të dyfishtë.

Kina pretendon neutralitet në luftë, pavarësisht lidhjeve të ngushta dhe të thelluara me Rusinë, të cilat Xi dhe presidenti rus Vladimir Putin së fundmi “përshëndetën” gjatë një takimi në margjinat e samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait javën e kaluar në Kazakistan.

Pekini ka bërë thirrje për një armëpushim në Ukrainë pa përcaktuar më parë një tërheqje të trupave ruse – një propozim i parë nga kritikët perëndimorë si i pozicionuar për të ndihmuar Rusinë të konsolidojë pozicionet e saj territoriale.

Orban, i cili ka qenë prej kohësh aleati më i madh i Putinit në Evropë, gjithashtu ka bërë fushatë për një armëpushim në vend të mbështetjes ushtarake për Ukrainën.

Kina është një “fuqi kyçe në krijimin e kushteve për paqe” në luftë, shkroi Orban në një postim X të hënën. “Kjo është arsyeja pse erdha të takohem me Presidentin Xi në Pekin, vetëm dy muaj pas vizitës së tij zyrtare në Budapest”, shtoi ai.

Orban dhe Xi u takuan për herë të fundit në maj, kur udhëheqësi kinez u prit me bujë për një vizitë shtetërore në Hungari.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *