Opozita në Turqi mposhtë Erdoganin në zgjedhjet lokale në dy kryeqendrat

Turqit dënuan presidentin Tajip Erdogan dhe partinë e tij të dielën në zgjedhjet vendore mbarëkombëtare, të cilat rikonfirmuan opozitën si forcë politike dhe përforcuan kryebashkiakun e Stambollit, Ekrem Imamoglu, si rivalin kryesor të presidentit në të ardhmen.

Me më shumë se gjysmën e votave të numëruara, Imamoglu kryesoi me gati 10 për qind në garën për kryetar bashkie në Stamboll, qyteti më i madh i Turqisë, ndërsa Partia e tij Popullore Republikane (CHP) mbajti Ankaranë dhe fitoi nëntë vende të tjera për kryetar bashkie në qytetet e mëdha në mbarë vendin.

Analistët thanë se Erdogan dhe Partia e tij AK (AKP) – të cilat kanë sunduar Turqinë për më shumë se dy dekada – dolën më keq se sa parashikonin sondazhet për shkak të rritjes së inflacionit.

“Pëlqimi dhe besimi që qytetarët tanë kanë ndaj nesh është vërtetuar,” tha Imamoglu, 53 vjeç, një ish-biznesmen që hyri në politikë në vitin 2008 dhe tani shihet nga analistët si një sfidues i mundshëm presidencial.

Në Ankara, kryeqyteti, mijëra mbështetës u mblodhën gjatë natës duke valëvitur flamujt e CHP-së për një fjalim të kryetarit të bashkisë së CHP-së ,Mansur Yavas, i cili mundi kundërshtarin e tij të AKP-së.

Erdogan kishte bërë fushatë të fortë përpara zgjedhjeve komunale, të cilat analistët i përshkruan si një matës, si për mbështetjen e tij ashtu edhe për qëndrueshmërinë e opozitës.

Disa orë pas përfundimit të votimit, presidenti u nis për në Ankara nga Stambolli për t’iu drejtuar kombit. Sipas 79.77% të kutive të votimit të hapura në Stamboll, qyteti më i madh i Evropës me më shumë se 16 milionë banorë, Imamoglu kishte 50.53% mbështetje krahasuar me 40.73% për sfiduesin e AKP-së, Murat Kurum, një ish-ministër në qeverinë kombëtare të Erdoganit.

Sondazhet kishin parashikuar një garë të ngushtë në Stamboll dhe humbje të mundshme të CHP-së në të gjithë vendin, shkruan Reuters.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *