Njujorkezët paralajmërohen se mund të ketë pasgoditje të tjera

Njujorkezët janë mësuar me motin e egër dhe stuhitë e mëdha, por nuk janë aq të mësuar me tërmetet.

Një tërmet i rrallë ka goditur New Jerseyn, duke tronditur ndërtesat në qytetin e New Yorkut dhe zonat përreth.

Guvernatorja Kathy Hochul ka këshilluar banorët se si të veprojnë nëse ka pasgoditje.

“Zbrisni në dysheme”, thotë ajo dhe kapuni për diçka të fortë, raporton bbc.

Ajo thotë gjithashtu se banorët duhet të qëndrojnë larg lartësive të larta dhe nëse dëgjojnë zhurma lëvizëse ose të pazakonta, duhet të largohen nga shtëpia e tyre.

“Kontrolloni linjat e ujit dhe gazit për t’u siguruar që familja juaj është e sigurt”, shton ajo.

Një takim i Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Gazën në selinë në New York u ndërpre përkohësisht për shkak të tërmetit.

Ndryshe, Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara tha se epiqendra e tërmetit me magnitudë 4.8 shkallësh të Rihterit ishte në veri-lindje të Stacionit Whitehouse, New Jersey. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *