“Ne jemi të dëshpëruar”: Demokratët të pa kënaqur me performancën e debatit të Bidenit

Demokratët janë të dëshpëruar për performancën e presidentit amerikan Joe Biden në debat të enjten mbrëma, ndërsa ka disa pyetje të ngritura edhe privatisht nëse ai duhet të mbetet kandidati i partisë.

Bideni u shfaq në skenë me një zë të butë e të ndalur dhe një vështrim gojëhapur dhe të ngulur, raporton CNN.

Ai u përpoq të përfundonte mendimet në pika dhe hoqi dorë për çështje si aborti ku demokratët kanë avantazh.

U deshën vetëm minuta që demokratët të kuptonin se sa keq po bëhej.

“Bideni duket dhe tingëllon i tmerrshëm. Ai është jokoherent”, tha një demokrat që kaloi kohë duke punuar në administratën e Bidenit.

“E tmerrshme”, tha një tjetër operativ demokrat.

“Është e vështirë të argumentohet se Bideni duhet të jetë i nominuari ynë”, tha një operativ që ka punuar në fushata në të gjitha nivelet për më shumë se një dekadë.

Demokratët e kanë shpenzuar pjesën më të madhe të vitit të kaluar duke i shfrytëzuar shanset e Bidenit për të mposhtur Donald Trumpin në zgjedhjet që shumë e shohin si një zgjedhje ekzistenciale që do të vendosë vetë mbijetesën e demokracisë amerikane.

Por vetë Biden ishte i vendosur të ishte ai që do të përballej me Trumpin, në një moment madje duke thënë drejtpërdrejt: “Nëse Trump nuk do të kandidonte, nuk jam i sigurt se do të kandidoja”.

Asnjë sfidues serioz demokrat nuk u ngrit për të kandiduar kundër Bidenit, dhe në këtë pikë të fushatës ai do të duhej të vendoste të largohej nëse demokratët do të zgjidhnin një tjetër kandidat. Nëse Bideni tërhiqej, emërimi demokrat do të vendosej në fjalë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *