Çfarë mund të ndodhë pas thirrjes së Macron për zgjedhje të parakohshme në Francë?

Franca do të shkojë në kutitë e votimit për të votuar për Asamblenë e re Kombëtare më 30 qershor, me një raund të dytë më 7 korrik, duke i dhënë partisë së Emmanuel Macron vetëm tri javë për një fushatë të shkurtër por intensive përpara se Franca të presë Lojërat Olimpike të Parisit në korrik dhe gusht.

Dhe sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në një skenar të rastit më të mirë për Macron, aleanca e tij centriste do të rimarrë shumicën absolute që humbi në zgjedhjet legjislative të vitit 2022 dhe do t’i jepte shtysë të re tri viteve të mbetura të mandatit të tij presidencial.

Rezultati i makthit për të do të ishte që RN (një parti politike e ekstremit të djathtë në Francë) të fitonte shumicën.

Kjo ndoshta do të shihte udhëheqësin e saj Jordan Bardella, të bëhet kryeministër në një “bashkëjetesë” të pakëndshme me Macron.

Një skenar tjetër, thonë analistët, do të ishte një koalicion kundër ekstremizmit midis centristëve të Macron dhe republikanëve tradicionalë të krahut të djathtë apo edhe socialistëve të krahut të majtë.

Duke folur për agjencinë e lajmeve AFP, shefi i Rilindjes së Macron dhe ministri i jashtëm Stephane Sejourne dha një tregues se si mund të zhvillohet fushata.

Ai tha se partia nuk do të sfidonte deputetët që largohen nga e majta dhe e djathta tradicionale për vendet e tyre nëse do të ishin të përgatitur të “investonin në një projekt të qartë” rreth shumicës presidenciale.

E udhëheqësit e partive të krahut të majtë i bënë thirrje kampit të tyre të bashkohen për të përballuar sfidën e RN.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *