Gjatë aksionit të Policisë së Kosovës, në Zubin Potok ishte arrestuar edhe shtetasi rus, Mihael Krasneoschenko. Ai kishte marr lëndime për të cilat i ishte rekomanduar trajtimi në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

“Fillimisht i është ofruar ndihmë mjekësore në stacionin policor. Pastaj është dërguar në spitalin e Mitrovicës së Jugut, ku i është rekomanduar trajtimi në QKUK.

Por, nga aty është marrë nga zyrtarë të UNMIK-ut duke thënë se ‘e dijmë ne ku e dërgojmë’, duke e dërguar më pas në spitalin e Mitrovicës së Veriut,” ka thënë ky burim për arbresh.info.

Ministria e Drejtësisë njoftoi se arrestimi i tij ishte bërë për arsye se ai kishte vendosur veturën e tij si barrikadë në mënyrë që të mos kalonte policia në pjesën veriore të vendit.

Lirimin e shtetasit rus i punësuar në UNMIK, e kishte kërkuar edhe UNMIK si dhe Ministria e Jashtme e Rusisë.

Pas disa orësh ai u lirua nga arrestimi, megjithatë u raportua se kishte marrë disa plagë dhe po trajtohej në spitalin e Mitrovicës së Veriut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…