Zyrtarët ukrainas po raportojnë një “mbyllje të të gjitha komunikimeve” në rajonin jugor të Khersonit të pushtuar nga Rusia, raporton Reuters.

Një ndërhyrje e paspecifikuar ka ndodhur “nga regjimi i pushtimit”, derisa pajisjet u fikën dhe kabllot u shkëputën, ka thënë Shërbimi Shtetëror i Ukrainës për Komunikimin Special dhe Mbrojtjen e Informacionit, sipas Reuters.

Kjo i ka lënë banorët “pa komunikim celular ukrainas dhe pa akses në internet” dhe “nuk ka asnjë mjet për të bërë thirrje telefonike kombëtare dhe ndërkombëtare duke përdorur pajisje telefonike fikse”, ka thënë agjencia.

BBC nuk ka qenë në gjendje ta verifikojë këtë në mënyrë të pavarur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Nëntë viktima dhe 145 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të shtunën ka regjistruar 9 viktima dhe…

Kryediplomati kroat: Është koha që Evropa t’ia heq vizat Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme të Kroacisë, Gordan Gërliq Radman ka thënë…

Ky është mërgimtari që i dha 100 mijë euro për fondin “Kurti”

Fondi Emergjent i Qeverisë për Covid-19 sot ka pranuar edhe 100 mijë…

Aziri: Jam kërcënuar me jetë nga policia

Seanca e radhës gjyqësore për rastin “Monstra” është caktuar për më 5…

Theret për vdekje një 60 vjeçar në Vitomiricë të Pejës

Një vrasje ka ndodhur sot në Pejë rreth orës 13:15, ku një…