Zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë raportohet se janë duke humbur besimin, se Ukraina do të mund ndonjëherë të rikthejë territoret e humbura nga Rusia.

Siç raporton CNN, këshilltarët e presidentit amerikan Joe Biden kanë filluar të debatojnë në rrethin e brendshëm, se si presidenti ukrainas duhet ta cilësojë “fitoren”, transmeton Telegrafi.

Zyrtarët amerikanë i thanë CNN se pavarësisht vlerësimit pesimist, Shtetet e Bashkuara nuk do t’i bëjnë presion Ukrainës që të bëjë ndonjë lëshim zyrtar sa i përket territorit dhe t’i jap diçka Rusisë për t’i dhënë fund luftës.

Megjithatë ekziston shpresa që Ukraina do të mund ta rikthejë shumicën e territorit të okupuar, në një kundërsulm të realizuar gjatë këtij viti.

E për të parandaluar marrjen nën kontroll të pjesëve tjera të Ukrainës, presidenti i këtij vendi Volodymyr Zelensky vazhdimisht i ka bërë thirrje fuqive perëndimore që t’ju dërgojnë më shumë armë që ta mbrojnë vendin nga agresioni rus.

Madje edhe zyrtarisht kanë kërkuar të paktën 48 sisteme të ndryshme raketore, por Shtetet e Bashkuara deri më tani u kanë premtuar vetëm tetë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Restorantet do të fillojnë me punë të mërkurën?

Sipas burimeve të Alsat nga qeveria, kafiteritë dhe objektet tjera gastronomike nga…

Meta nuk jep dorëheqjen! PS gati të nis procedurat për shkarkimin. Presidenti: Të gjithë e dinë si i fitoi zgjedhjet Rama

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla dha një deklaratë…

Ambasadorët e Francës dhe Gjermanisë rezufojnë të komentojnë situatën politike në Maqedoninë e Veriut

Ambasadori i Francës në Maqedoninë e Veriut, Siril Bomgartner dhe ambasadorja e…

P R E M E M O R I E për shpëtimin kushtetues të Bashkësisë Fetare Islame në RMV

Nisur nga fakti se Bashkësia Fetare Islame, Institucioni i vetëm fetar islam…

Kërcënohet me jetë deputeti Panço Minov

Deputeti i OQM-së, Panço Minov ka denoncuar në polici kërcënime me jetë…