Zyrtarët afganë kanë kritikuar ashpër tërheqjen e pakushtëzuar të forcave amerikane nga vendi, të njoftuar nga presidenti i SHBA-së, Joe Biden, duke i dhënë fund një misioni dekada të gjatë.

“Kjo është gjëja më e papërgjegjshme, egoiste që Shtetet e Bashkuara mund t’u bëjnë partnerëve të saj afganë”, tha negociatori i paqes i qeverisë Afgane në Doha, i cili nuk dëshironte të përmendej me emër.

Ai shtoi se mund të ishte fundi i luftës për Uashingtonin, por që partnerët afganë do të paguajnë çmimin, “Ata mund ta kishin përfunduar këtë më me përgjegjësi dhe me pak më shumë durim”, raporton theguardian.

Një zyrtar i lartë i administratës amerikane u tha gazetarëve të martën se Biden vendosi të tërheqë forcat amerikane nga Afganistani në 11 Shtator, saktësisht në 20 vjetorin e pushtimit të SHBA-së.

Shtetet e Bashkuara pushtuan Afganistanin pas sulmit terrorist në Amerikë më 11 shtator dhe përmbysën regjimin Taliban. Është lufta më e gjatë që ka bërë Uashingtoni.

Aktualisht në Afganistan gjenden rreth 10 mijë trupa të NATO-s dhe vendet partnere, të cilat mbështesin një qeveri të zgjedhur në mënyrë demokratike duke trajnuar dhe këshilluar forcat e sigurisë në luftën e tyre kundër ekstremistëve islamikë, të tillë si talibanët. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…