Finlanda edhe zyrtarisht është bërë anëtar i familjes së paktit më të madh ushtarak në botë NATO.

Kështu, shteti finlandez bëhet vendi numër 31 i Aleancës Veriatlantike.

Marrëveshja u nënshkrua nga ministri i Jashtëm, Pekka Haavisto.

Sot më 4 prill Aleanca Veriatlantike, shënon 74-vjetorin e themelimit të saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Biden do të takohet me Putin

Duke komentuar për sulmin e hakerave ndaj tubacionit më të madh të…

Infektohet me koronavirus edhe një i punësuar në MPB

Punonjës i informatikës në Departamentin e informatikës dhe telekomunikacionit në Ministrinë e…

Inteligjenca britanike: Imazhet satelitore tregojnë humbjet e mëdha që i ka pësuar njësia elitare e ushtrisë ruse

Ministria britanike e Mbrojtjes në raportin më të fundit për gjendjen në…

Mickoski kërkon zgjedhje të parakohshme parlamentare

Lideri I VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski sot ka kërkuar formimin e një qeverie…

OKB bën thirrje për t’i dhënë fund luftës: Po nxit një krizë globale tredimensionaleu

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, në ditën e…