Zvicrës po i mungojnë një numër i madh i zanatlinjve, të cilët momentalisht janë klasa e punëtorëve më të kërkuar në tregun zviceran të punës.

Sipas informacioneve zyrtare të të dhënave të Zvicrës momentalisht mungojnë 42,788 zanatlinj, ndërsa ndërmarrjet kanë shpallur 198.097 vende të lira pune, thojnë të dhënat të publikuara nga “jobCHanel AG”.

Një kompani elektroteknike në Vintetur kishte pasur vështirësi të shumta për të gjetur elektroinstalues dhe teknikë servisimi.           

“Tregu po rrënohet për këtë lloj pune”, ka thënë drejtori i kësaj kompanie Shtefan Danev.

Ai gjithashtu kishte theksuar se është rëndë që të gjenden fuqi punëtore të cilat do të kishin plotësuar vendet vakante të punës për një periudhë të gjatë. Tashmë disa vjet vendet më të kërkuara janë pjesa e zanateve. Për momentin kërkohen rreth 4000 elektrinstalues, 2260 instalues, 2143 montues të dritareve, rreth 1500 muratorë dhe molerë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Biden: SHBA-ja është e hapur për sanksione shtesë ndaj Rusisë

Pasi Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe njoftuan sanksione shtesë ndaj Rusisë,…

Sapo lind fëmijën, vdes nëna e infektuar me koronavirus, mjekët tronditen dhe përloten

Një nënë vdiq në Spitalin Whitington, në Archway, në Londrën e Veriut,…

Një tërmet prej 6.2 ballë godet Japoninë

Një tërmet me fuqi 6,2 ballë ka ndodhur në brigjet jugore të…

Harris paralajmëron se agresioni rus i Ukrainës kërcënon demokracinë në të gjithë Evropën

Zëvendëspresidentja e SHBA-së, Kamala Harris theksoi unitetin midis amerikanëve dhe aleatëve të…

Ndizen protestat Hong Kong, policia përdor gazin lotsjellës

Në Hong Kong kanë vazhduar edhe sot protestat. Policia ka përdorur gazin…