Zvicra ka planifikuar rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes në të paktën 1% të PBB-së, pavarësisht qëndrimit të saj neutral, mes një situate të ndryshuar të sigurisë në Evropë.

Parlamenti miratoi rritjen e shpenzimeve, duke e rritur atë nga niveli aktual prej 0,71% në 1% të PBB-së, pas luftës ruse kundër Ukrainës që filloi në shkurt.

Shpenzimet vjetore të mbrojtjes do të rriten nga rreth 5.5 miliardë franga zvicerane (5.7 miliardë dollarë) në të paktën 7 miliardë franga zvicerane deri në vitin 2030.

“Qeveria zvicerane po zbaton planin e mbrojtjes”, tha ministrja e Mbrojtjes, Viola Amherd.

“Në funksion të gjendjes së sigurisë boshllëqet ekzistuese të aftësive në ushtri duhet të mbyllen më shpejt sesa ishte planifikuar”, tha ajo.

Sipas Amherd, kjo përfshinte modernizimin e zbulimit dhe forcave tokësore.

Rritja e shpenzimeve të mbrojtjes u miratua nga Këshilli Kombëtar dhe Dhoma e Ulët në muajin maj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zjarret djegin Spanjën dhe shkaktojnë katastrofë në Sardenjë

Zjarre të shumta janë përhapur në pjesë të Evropës Jugore, duke shkatërruar…

Drejtësia nis punën, arrestohet ish-deputeti në Maqedoninë e Veriut

Drejtësia në Maqedoninë e Veriut ka nisur të veprojë për personat publikë,…

88 raste të reja, 123 të shëruar dhe tre të vdekur në Maqedoni nga koronavirusi

Ministri e shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë bërë…

Ivanovska: Zyrtarët manipulojnë me deklarimin e vërtetë të pronave

“Qytetarët e pafajshëm dhe ndoshta të painformuar mirë, regjistrojnë pronat e zyrtarëve…

Astronautja e NASA-s Christina Koch, kthehet me sukses nga hapësira

Astronautja e NASA-s Christina Koch, e cila shpenzoi rreth 11 muaj në…