Zv.kryeministrja Belinda Balluku është takuar me të dërguarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor në Departamentin e Shtetit Amerikan.

Balluku ka zbardhur takimin mes tyre ku thotë se u disktua për ccështjet kritike të rajonit si dhe për rolin e rëndësishëm që Shqipëria po luan në këto momente vendimtare.

Më tej Balluku shprehet se e ka siguruar diplomatin që Qeveria Shqiptare është e fokusuar plotësisht për përmbushjen e angazhimeve të marra dhe mbi të gjitha është koshiente për rolin e rëndësishëm që duhet të luajmë në rajon.

Në Departamentin e Shtetit takova Gabriel Escobar, i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, ku diskutuam për një sërë çështjesh kritike për rajonin, për aktualitetin e ditëve të fundit dhe mbi të gjitha për rolin e rëndësishëm që Shqipëria dhe Kryeministri Rama po luajnë në këto momente vendimtare. Escobar mbetet një nga njohësit më të mirë të rajonit pranë Departamentit të Shtetit. Ai dhe skuadra e tij janë të gatshëm të ndihmojnë në zgjidhjen e situatave dhe mbarëvatjen e reformave dhe proceseve jetësore për vendet e Ballkanit Perëndimor. E sigurova që Qeveria Shqiptare është e fokusuar plotësisht për përmbushjen e angazhimeve të marra dhe mbi të gjitha jemi koshient për rolin e rëndësishëm që duhet të luajmë në rajon dhe shembullin e mirë që duhet të japim.”-shkruan Balluku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Haradinaj kujton Haxhi Zekën e Shaban Polluzhën: Ishin frymëzim për brezin e UÇK-së

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj sot përkujtoi…

Guterres dhe Erdogan pritet të takohen sot me Zelenskyn në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, do të duhej…

Kompania turke që prodhon pajisjet mbrojtëse për Volodymyr Zelenskyn dhe bashkëpunëtorët e tij

Kompania turke Garanti Kompozit, është ajo që merret me pajisjet mbrojtëse për…

Mbyllen shkolla dhe dyqane në Itali për shkak të koronavirusit

Romë, 22 shkurt – Në më shumë se dhjetë qytete në rajonet…

Protestuesit ia ndërpresin fjalën Trendafilovës me fishkëllima

Disa aktivistë të PSD-së ia kanë ndërprerë fjalën kryetares së Dhomave të…