Shefi i qeverisë maqedonase, Zoran Zaev, nesër do të japë zyrtarisht dorëheqjen nga pozita e Kryeministrit të Maqedonisë së Veriut.

Kjo u bë e ditur gjatë konferencës së sotme mes kryeministrit shqiptar, presidentit serb pas takimit trepalësh që patën për ”Ballkanin e hapur”.

Zaev kishte paralajmëruar dorëheqjen muaj më parë, pasi partia e tij humbi në raundin e dytë të zgjedhjeve për pushtetin komunal.

Ai shpalli edhe dorëheqjen nga posti i kryetarit të Lidhjes Social Demokrate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Hidhet shorti i Botërorit 2022

Spanjë-Gjermani është ndeshja më tërheqëse në grupe Spanjë-Gjermani është sfida më tërheqëse…

Abazoviq viziton Tuzin: Diskriminimi ndaj shqiptarëve ishte i qeverive te kaluara

Zëvendës Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazovic ka bërë vizitën e…

Këto ishin fjalët e para të Blinken para Osmanit dhe Kurtit

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka pritur në takim krerët e…

Strehimi i afganëve në Kosovë, deklarohet Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shprehur keqardhjen e tij për situatën…

Kosovë, qeveria e re/ Fillojnë përplasjet në distancë

Vetëm një ditë pas takimit mes dy liderëve të partive pretendente për…