toritetet ukrainase të energjisë atomike kanë postuar video në internet që tregon gjurmimin e zjarrit në uzinën më të madhe atomike të Ukrainës, Zaporizhzhya.

Ja videoja e postuar në Youtube:

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së ka shprehur shqetësimin pasi forcat ruse pretenduan se kishin rrethuar centralin më të madh bërthamor të Ukrainës dhe u bënë thirrje punëtorëve të saj që të liheshin vetëm për të bërë punën e tyre.

Rafael Grossi, drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), tha se qeveria ruse e kishte informuar agjencinë se trupat e saj kishin marrë kontrollin e zonës rreth uzinës Zaporizhzhia në Ukrainën juglindore , e dyta më e madhe në Evropë.

Në letrën e tyre drejtuar IAEA , zyrtarët rusë këmbëngulën se stafi ukrainas në termocentral po vazhdonte “të punonte për sigurimin e sigurisë bërthamore dhe monitorimin e rrezatimit në mënyrën normale të funksionimit”.

Megjithatë, ndërmarrja shtetërore ukrainase që drejton industrinë bërthamore të vendit, Energoatom, akuzoi ushtrinë ruse për “terrorizimin e hapur të punonjësve të stacionit dhe banorëve të qytetit të tij Energodar”. /abcnews.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Reagon Sela për takimin Zaev-Mickoski: Kur bën fjalë për punë të shtetit Zaevi s’i pyet shqiptarët

Lideri i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, Ziadin Sela ka…

Sulm terrorist në Londër, ka viktima

Një sulm terrorist ka ndodhur në Londër, ku një person i armatosur…

Vladimir Putin po lufton me kancerin dhe sëmundjen e Parkinsonit, në muajin shkurt kishte bërë një operacion urgjent

Presidenti rus Vladimir Putin ka kancer si dhe simptoma të sëmundjes së…

Përshkallëzojnë protestat në Barcelonë, mbi 20 të arrestuar nga përleshjet me policinë

Qyteti i Barcelonës është përfshirë nga trazirat prej së hënës. Vendimi për…

3 muaj burg derisa u vërtetua që ishte mjaltë shtëpie, jo drogë

Një emigrant po kthehej nga një udhëtim për pushime në vendlindje, por…