E gjithë bota është e alarmuar për zjarret në Amazonë dhe të gjithë janë në këmbë për ndihmë. Por alarmi për Amazonën bie sërish fort. Zjarret masive që po shkrumbojnë dita–ditës mushkërinë e globit, po depërtojnë edhe në Paraguai.

Mediat ndërkombëtare kanë publikuar së fundmi, imazhet satelitore që tregojnë situatën alarmante të Amazonës në flakë, teksa zjarret po hyjnë edhe në territore të tjera.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, dhe presidenti kilian, Sebastian Pinera, kanë pohuar faktin se kombet e G7 do të sigurojnë një fond prej 20 milionë dollarësh për të luftuar tragjedinë që ka përfshirë Amazonën.

Frika për banorët e Amerikës Jugore për përhapjen e flakëve në të gjithë kontinentin e hemisferës Perëndimore sa vjen e rritet.

“Është jashtëzakonisht shqetësuese të shohësh këtë lloj shkatërrimi”, janë shprehur vendasit.

Kështu, Amazona – pylli më i madh në botë, që deri më sot ka ndihmuar në ngadalësimin e ngrohjes globale, po humbet rolin kryesor si dhe titullin “mushkëria e botës”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…