Zëvendës kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani, e ka quajtur skandaloz dhe të turpshëm vendimin e Gjykatës Themelore Shkupi 2, me të cilin Skender Buzakun emërohet u.d kryetar i BFI-së, shkruan gazeta Lajm. Sipas Osmanit, institucionet janë të obliguara me Kushtetutë të mbrojnë autonominë e BFI-së dhe s’guxojnë të shkelin pavarësinë e këtij institucioni fetar.

“Ka qenë vendim skandaloz dhe i turpshëm i strukturave, prëfshirë edhe Gjykatën për të emëruar ushtrues detyre Reis, që është kompetencë e organeve të BFI-së. Pavarësia dhe autonomia e BFI-së është e garantuar me Kushtetutë dhe shteti dhe institucionet janë të obliguara të garantojnë këtë autonomi. Prandaj dënuam ashpër të gjitha këto tentime për ndërhyrje ilegale që dëmtojmë rëndë imazhin e shtetit dhe BFI-së”, tha Bujar Osmani.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Prokuroria Speciale nis transferimin e lëndëve në Prokurorinë e Përgjithshme

Prokuroria Publike Speciale ka paralajmëruar se është gati për të transferuar lëndët…

“Boll më”: Shqiptarët po plaçkiten, paguajnë 5 herë fatura më të shtrenjta të rrymës se të tjerët (VIDEO)

Aktivistët e organizatës qytetare “Boll më” kanë akuzuar ndërmarrjen EVN, MEPSO dhe…

Kurti: Dy dekada më parë u lirova nga burgu i Nishit, edhe pas këtyre viteve e gjej veten duke luftuar për të njëjtat kauza

Në Bruksel është mbajtur takimi i katërt i Këshillit të Stabilizim Asociimit…

Shefi i BioNTech pranon se pandemia është drejt fundit

“Kemi fituar betejën më të rëndësishme, atë kundër frikës nga infektimi” Themeluesi…

Petkov: Shkupi të pranojë propozimin francez

Kryeministri bullgar në largim, Kiril Petkov tha të dielën se propozimi francez…