Qeveria e re laburiste e Australisë ka siguruar një shumicë në parlament, thonë analistët zgjedhorë.

Partia e qendrës së majtë, e udhëhequr nga kryeministri Anthony Albanese, mundi koalicionin konservator të Scott Morrison në zgjedhjet e 21 majit.

Por një votim rekord për të pavarurit dhe partitë e vogla e kishte bërë të pasigurt nëse zoti Albanese do të qeveriste i vetëm.

Por ai tani thuhet se ka 76 vendet e nevojshme në dhomën e ulët.

Ai do të shpallë kabinetin e tij të martën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shqipëria heq karantinën për Maqedoninë dhe Greqinë

Komiteti i ekspertëve në Tiranë ka marr vendim që të heq plotësisht…

Krerët e Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë thirrje autoriteteve shqiptare: Qytetarët të votojnë të lirë nga frikësimi dhe dhuna

Krerët e Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit amerikan u bënë…

Vazhdon gjyqi i Floyd/ Eksperti pranon: Humbi jetën nga mungesa e oksigjenit

Mjeku që dëshmoi në gjyqin kundër policit Derek Shovin, në Mineapolis të…

ASH tash do të kryesojë Këshillin komunal në Gostivar

Besim Memedi nga Aleanca për Shqiptarët (ASH) është kryetari i ri i Këshillit…

Krimineli famëkeq serb, Belivuk pranon se i ka shërbyer pushtetit rreth projektit “Beogradi mbi ujë”

Katër anëtarë të një grupi kriminal serbë kanë dalë sot para organeve…