Sergei Ryabkov shtoi se konfrontimi i hapur me Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n nuk është në interesin e Rusisë, raportojnë agjencitë e lajmeve.

Siç raportohet, ai tha se marrëdhëniet midis Moskës dhe Washingtonit janë “afër zeros”.

Ndërkohë, një zyrtar rus tha se “nuk do të kishte fitues në një luftë bërthamore dhe se lufta nuk të bëhet kurrë”, sipas TASS.

Ambasadori i Rusisë në Shtetet e Bashkuara, Anatoly Antonov, ka thënë se dëshiron të besojë se Moska dhe Washingtoni nuk janë në prag të rënies në “greminën e një konflikti bërthamor”, njoftoi agjencia e lajmeve RIA Novosti.

Ndërkohë, komentet e Ryabkov duket se janë në kundërshtim me ato të presidentit rus, Vladimir Putin, i cili tha se “do të përdorte të gjitha mjetet në dispozicion”, duke shtuar se “nuk po bënte bllof”.

Dje, ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev, tha se Rusia mund të përdorë “armë strategjike bërthamore” për “mbrojtje”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Falja s’është e mjaftueshme për të mbijetuarit e sulmit me dron të SHBA-së në Kabul

Një ditë pasi ushtria e SHBA-së ka pranuar se një sulm me…

Zbulohet arsyeja terrorit në Teksas, terroristi kishte lënë shënime në rast se do vritej

Vetëm 19 minuta para se ta fillonte sulmin në qytetin El Paso,…

Shumica e pacientëve me COVID-19 në Kujdes Intensiv të Brazilit janë të moshës 40 vjeç ose më të ri

Sipas një raporti të ri, shpërthimi i rritur i rasteve me COVID-19…

Vazhdon sot në Kuvend diskutimi për të pagjeturit

Në seancën plenare të Kuvendit do të vazhdojë diskutimi për çështjen e…

Gjermania përballet me mungesën e punëtorëve të kualifikuar

Sipërmarrjet gjermane së shpejti mund të kenë mungesë të miliona punëtorëve të…