Presidenti Volodymyr Zelensky tha dëmet se totale të shkaktuara në Ukrainë nga lufta kanë arritur në 600 miliardë dollarë.

Zelensky tha se në shumë vende të Ukrainës ka pasur shkatërrime në shkolla, spitale dhe shumë banesa.

“Vlerësimet paraprake të humbjeve të Ukrainës nga kjo luftë arrijnë sot në 600 miliardë dollarë. Më shumë se 32 milionë metra katrorë hapësirë banimi, më shumë se 1500 objekte arsimore dhe më shumë se 350 objekte mjekësore janë shkatërruar ose dëmtuar.Subjektet ekonomike pësuan humbje të mëdha, qindra ndërmarrje janë shkatërruar. Rreth 2,500 km rrugë dhe pothuajse 300 ura janë rrënuar ose dëmtuar. Nuk janë vetëm statistika. Ky është Mariupol, ky është Volnovakha, ky është Okhtyrka, ky është Chernihiv, ky është Borodianka dhe dhjetëra apo dhjetëra qytete, qyteza dhe fshatra tana,” tha Zelemsky.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Serbia nuk do ta ekstradojë kriminelin e luftës në Bosnje, Vuçiq: Ai është mjek i respektuar

Serbia nuk do të ekstradojë në Bosnje të paditurin për krime lufte…

Johnson: Dëshmitë janë të qarta, Rusia planifikon pushtimin në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson thotë se “dëshmitë janë të qarta” se Rusia…

OKB: Çmimet e ushqimeve, në nivelin më të lartë në 10 vjet

Çmimet globale të ushqimeve kanë arritur nivelin më të lartë në më…

1082 raste të reja dhe 27 viktima nga Covid-19

1082 raste të reja nga 5.982 testime të realizuara janë regjistruar në…

E konfirmon Policia: Nga gjuajtja me armë në Prishtinë, plagosen dy persona

Dy persona kanë mbetur të plagosur nga një përleshje e armatosur që…