Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelinsky ka publikuar një video-porosi të re, në të cilën theksoi se Ukraina po lëvizë drejt fitores.“Kemi arritur në një udhëkryq strategjik. Tashmë jemi në rrugë drejtë fitores”, tha Zelinsky.

“Ka tashmë 16 ditë që po luftojmë për lirinë tonë. Kjo është katër herë më gjatë sesa që armiku kishte planifikuar për invazionin e tij. Katër herë më gjatë. Kundër një ushtrie, e cila është vlerësuar si një prej më të fortave në botë. E cila ka shpresuar se ukrainasit do të dorëzohen”, shtoi ai.

Zelensky foli edhe për vendimet më të reja të Bashkimit Evropian, duke qartësuar se nuk janë këto vendime që ka pritur Kievi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shefi i OBSH-së tregon kur mund t’i vije fundi pandemisë

Pandemia e COVID-19 do të përfundojë “kur bota të vendosë t’i jep…

Emigrantet, prioritet i qeverisë së re greke

Jepen direktiva për përmirësimin e kushteve të jetesës Qeveria e re greke…

Përpos Kosovës, sot voton edhe Bullgaria

Sot Kosova po mban raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. 21 komunat…

Idrizi: Absurde për drejtësinë ndërkombëtare të dënohet vetëm një kriminel për gjenocidin në Vushtrri

Kryetari i komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi, po e vlerëson absurde dhe…

24 të vdekur dhe 890 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike…