Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u ka bërë thirrje qytetarëve rusë që jetojnë në Rusi që të ndalojnë presidentin e tyre, Vladimir Putin.

“Do të duhet të ndaloni atë (Putinin) në Rusi që do luftën më shumë se jetën, jetën tuaj”, tha presidenti ukrainas, shkruan Skynews.

Komentet e tij vijnë pasi zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të enjten se katër rajone të Ukrainës – Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia – do të futen në Rusi gjatë një ceremonie që do të marrë pjesë nga Presidenti Putin, i cili pritet të mbajë një fjalim të madh.

Peskov tha se administratorët pro-Moskë të rajoneve do të nënshkruajnë traktate për t’u bashkuar me Rusinë në Kremlin.

Aneksimi do të vinte vetëm disa ditë pasi zyrtarët në rajonet e kontrolluara nga Rusia të Ukrainës thanë se banorët kishin votuar për t’u bashkuar me Rusinë në zgjedhjet e organizuara nga Kremlini.

Banorët kanë marrë pjesë në një votim që zyrtarët e instaluar nga Rusia po e thërrasin një referendum, por që është dënuar gjerësisht nga qeveritë perëndimore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Stuhia godet Europën, bllokohen rrugë dhe aeroporte në disa vende

Stuhia e fuqishme që goditi Europën Qëndrore shkaktoi dëme të konsiderueshme edhe…

Arrestohen nga policia dy persona nga Tetova

Pjestarët e policisë të SPB- Tetovë dje (02-mars) rreth orës 15.00, në…

Biden zbardh prapaskenat: Kemi marrëveshje me talebanët…

Teksa situata kaotike në Kabul vazhdon, presidenti amerikan Joe Biden iu drejtua…

Të shtëna me armë në Gjakovë, dy persona të plagosur

Të shtëna me armë kanë ndodhur në orët e mbrëmjes në qytetin…

Nënshkruhet marrëveshja me MCC-në që i sjell Kosovës 202 milionë dollarë

Në një ceremoni të organizuar nëambientet e Kongresin amerikan, ku morën pjesë…