Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u ka bërë thirrje njerëzve në të gjithë botën që të dalin dhe të protestojnë më 24 mars kundër asaj që po ndodh në Ukrainë, në një mujorin luftimeve.

“Lufta e Rusisë nuk është vetëm lufta kundër Ukrainës. Kuptimi i saj është shumë më i gjerë,” thotë Zelensky, duke mbajtur për herë të parë fjalimin e tij në anglisht.

“Rusia filloi luftën kundër lirisë. Ky është vetëm fillimi për Rusinë. Rusia po përpiqet të mposht lirinë e të gjithë njerëzve në Evropë. Të gjithë njerëzve në botë”.

“Bota duhet të ndalojë Rusinë. Bota duhet të ndalojë luftën. Tashmë një muaj. Kaq kohë. Mu thye zemra, zemrat e të gjithë ukrainasve dhe çdo njeriu të lirë në planet”,ka thënë Zelensky në një video, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zhgënjehen shqiptarët që votuan LSDM-në! Ngelën pa paralele shqipe në Idrizovë

Shuhet thuajse çdo shpresë për hapjen e paraleles shqipe për klasën e…

Skandali me Xhamajkën, Vlora Çitaku thyen heshtjen

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, e…

Grubi: Merko e ka pensionuar Selën përgjithmonë! ASH: Kësaj radhe nuk do t’ju ndihmojnë as vjedhja e votave!

Zv/kryeministri i parë Artan Grubi qëndroi krah kryetarit të Strugës Ramiz Merkos…

U mbajt dialogu vjetor për politikat ekonomike: Familjet më së shumti u dëmtuan nga pandemia, të ndihmohen!

Sot, përfaqësuesit e vendeve anëtare të BE-së, Ballkani Perëndimor dhe Turqia, Komisioni…

Johnson: Veprimet e Rusisë në Ukrainë cilësohen si krime lufte

Kryeministri britanik Boris Johnson, ka thënë sot se veprimet e presidentit rus…