Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky bëri thirrje për më shumë misione diplomatike dhe ambasada që të kthehen në Kiev dhe falënderoi Turqinë dhe Lituaninë për rikthimin në kryeqytet.

“Ambasadat po kthehen në Kiev”, tha ai përpara se të falënderonte ato që tashmë janë kthyer në Kiev, raporton cnn.

“Ne kemi nevojë për mbështetjen tuaj, edhe në nivelin e simboleve dhe gjesteve diplomatike”, tha ai duke shtuar se “Ju lutemi të ktheheni, të gjithë ju që jeni të guximshëm, ju lutemi kthehuni në kryeqytetin tonë dhe vazhdoni të punoni”.

Ai u tha misioneve diplomatike të huaja në kryeqytet se ky është një “sinjal për Rusinë se Kievi është i yni”.

“Ky është kryeqyteti – ky nuk është një qytet provincial i Rusisë, por ky është qyteti ynë”, tha Zelensky.

Ndryshe, trupat ruse po bëhen më aktive në Donbas pas largimit nga Kievi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

As COVID-19 nuk e uli përdorimin e drogës në Evropë

Dikush mund të ketë pritur që një pandemi që u jep fund…

Trupat ruse rrëmbejnë një tjetër kryebashkiak në Ukrainë, atë të Dniprorudne

Pushtuesit rusë kanë rrëmbyer kryetarin e bashkisë së Dniprorudne, Yevhen Matveyev në…

Lëndët e PSP-së, pritet vendimi i Joveskit

Prokuroria speciale ende pret shkresë zyrtare nga Prokurori publik i shtetit Lubomir…

Këshillat e reja të OBSH-së për trajtimin e Covid-19

Organizata Botërore e Shëndetit, ka publikuar ditën e sotme këshillat e reja…

Reagim i dobët i një hipokriti

Shaqir Fetai e priti në takim dhe me kënaqësi ia pranoi përshëndetjet…